Bezrobocie w Polsce jest na coraz wyższym poziomie, chociaż nie jest to widoczne w rządowych statystykach. Nie jest tajemnicą, że wykonywane przez urzędników raporty o stanie zatrudnienia w naszym kraju nie zawierają umów zlecenie lub o dzieło oraz w ogóle nie wchodzą w temat pracy na czarno czy szarej strefy. W efekcie tak naprawdę prawdziwy poziom bezrobocia jest o wiele wyższy, niż pokazują to dostępne statystyki czy zestawienia. Jak w takim razie radzić sobie w kraju, gdzie coraz trudniej o dobrze płatną pracę?
Jednym z rozwiązań jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i rozwój zawodowy. Jakie zatem można wykonać kroki, aby umocnić swoją pozycję na rynku pracy i stać się rozchwytywanym pracownikiem, który nigdy nie będzie mieć problemu ze znalezieniem zatrudniania? Sprawdźmy, analizując różne możliwe warunki i scenariusze.
Kursy i szkolenia zawodowe, czyli jak podnosić swoje kwalifikacje
Najlepszym co możesz zrobić, jest oszczędzanie pieniędzy aby przeznaczyć je na swój rozwój zawodowy. Nie a lepszej inwestycji niż inwestycja w siebie i swoje kompetencje zawodowe. Bardzo dobrym kursem, jaki możesz odbyć jest kurs montera rusztowań, który umożliwi Ci zdobycie dobrej pracy na budowie. Każdy plac budowy wymaga postawienia i później zdementowania rusztowań. Bez tego nie da się wykonać żadnej budowy czy renowacji. Do stawiania i rozmontowywania rusztowań potrzeba odpowiednich kwalifikacji, uprawnień i znajomości procesów BHP, dlatego ciągle brakuje specjalistów, którzy mogliby się podjąć tego zadania. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy w grę wchodzi praca na wysokości. Na rynku nadal brakuje osób, które podjęłyby się tego typu pracy, ze względu na częsty u ludzi lęk wysokości.
Dodatkowe kompetencje, dzięki którym zarobisz więcej i wzmocnisz swoją pozycję na rynku pracy
To, co jeszcze możesz zrobić, to nauka języka obcego. Na szczęście w Internecie jest tak dużo dostępnych materiałów, które pozwalają na darmową naukę, że pieniądze nie będą tutaj żadną barierą. Najważniejsza jest Twoja motywacja i chęć do nauki. Zaskakująco dużo można się nauczyć samemu, jeśli ma się duże zaparcie i wie się, po co się to robi. W innym wypadku motywacja może szybko zniknąć, co sprawi, że w zasadzie nie będziesz mógł liczyć na żadne postępy w nauce. Najlepszym wyborem będzie oczywiście angielski, jednak ciekawym wyborem z pewnością będzie także francuski czy niemiecki. Te języki pozwalają na zdobycie pracy poza granicami Polski, która zwykle jest lepiej płatna.