Układanie kostki brukowej dla laika to niełatwe zadanie. Wymaga ono odpowiednich narzędzi, przygotowania, a także wiedzy oraz doświadczenia. Kostkę brukową układa się najczęściej na podjeździe do budynku, ale również na tarasie, altanie, czy na ścieżkach na działce. Układanie kostki brukowej warto powierzyć profesjonalistom. Jeśli jednak chcemy ułożyć kostkę brukową samodzielnie należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przed rozpoczęciem prac
Przed rozpoczęciem układania kostki brukowej należy zadbać o kilka istotnych aspektów. Bardzo ważne jest przygotowanie projektu kostki. W ten sposób możemy zwizualizować ostateczny wygląd realizacji i ewentualnie poprawić naszą wizję. Projekt dobrze jest powierzyć profesjonalnej firmie, która ma duże doświadczenie w tego typu realizacjach. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko błędów. Projekt pomoże również zakupić odpowiednią ilość materiału. Przed rozpoczęciem pracy dobrze jest również sprawdzić czy posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia do pracy. Potrzebne będzie kilka narzędzi, które nie stanowią zwykłego wyposażenia warsztatu. Niezbędna przy układaniu kostki brukowej jest zagęszczarka. Przy układaniu dużych powierzchni warto zamówić koparkę do wybierania gruntu. Jeśli płyty, które układamy są bardzo duże dobrze jest posiadać chwytaki podciśnieniowe, które można wypożyczyć. Niezbędny przy układaniu kostki brukowej będzie również bardzo długi metr oraz narzędzia takie jak taczki, grabie, poziomica czy łata.
Polecamy: solidna – MK BRUK
Wybór kostki brukowej
Przy wyborze kostki ważny jest zarówno kolor, jak i rozmiar elementów oraz ich faktura. Wybierać można spośród wielu kolorów w zależności od tego na jakim efekcie nam zależy. Format kostki zależy od wielu czynników. Do projektów nowoczesnych posesji pasują zwykle większe płyty. Jednak nie jest to regułą, zatem warto poświęcić chwilę czasu na przeglądnięcie kilku realizacji. Kostka brukowa, która najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom nie musi być kostką najdroższą.
Układanie kostki krok po kroku
Proces układania kostki obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest wytyczenie nawierzchni, na której finalnie ma znaleźć się kostka. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą palików. Kolejnym etapem jest profilowanie terenu. Umożliwia ono późniejsze wykonanie podbudowy pod kostkę. Następnie należy wykonać podbudowę. Od tego zależy w głównej mierze trwałość późniejszej nawierzchni. Kolejnym krokiem jest wykonanie obrzegowania. Wykorzystuje się w tym celu najczęściej palisady lub minipalisady, ale można również stworzyć obrzeża z betonu czy krawężników.
Przed samym układaniem kostki należy wykonać podsypkę. Wykonuje się ją najczęściej z piasku. Najważniejsze by kostkę układać ściśle wzorując się na projekcie. Dzięki temu efekt będzie nas satysfakcjonował. Po ułożeniu kostki należy wykonać spoinowanie. Do tego celu używa się suchego piasku. Po całej pracy kostkę należy zamieść z resztek piasku i na koniec wykonać zagęszczenie nawierzchni.